//pinaryoruk.com/wp-content/uploads/2019/04/panik-bozuklugu-600x300.jpg

Panik bozukluk tekrarlayan, beklenmedik panik atakların görüldüğü durumlardır. Panik atak aniden beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan ve dakikalar içinde zirveye tırmanan yoğun korku ve rahatsızlık veren duyumlardır. Panik ataklar sırasında; kalp çarpıntısı, terleme, titreme, nefes darlığı ya da nefes alamıyormuş gibi hissetme, boğulma hissi, göğüste ağrı, sıkışma, hızlanmış kalp atışları, mide bulantısı ya da karın ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma, uyuşma ya da karıncalanma, üşüme, ürperme ya da ateş basması, kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme, kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu, ölüm korkusu gibi belirtiler görülebilir.

Panik ataklar ya da sonuçlarıyla ilgili endişeler genellikle; panik atakların yaşamı tehdit eden hastalıkların belirtisi olduğuyla ilgili fiziksel kaygılarla, etrafında bulunanların kişiyi yaşadığı panik belirtileri yüzünden olumsuz değerlendireceklerinden korkmalarıyla ya da utanmalarıyla ilgili sosyal kaygılarla ya da aklını yitirdiği, delirdiğini gösteren zihinsel fonksiyonlar hakkındaki kaygılarla ilgilidir.

Bu değerlendirmeler ve kaygı sonucunda da kişi panik atakları ve sonuçları önlemek ya da azaltmak amaçlı güvenlik ve kaçınma davranışlarında bulunur. Bu davranışlara örnek olarak; kişinin spor yapmaktan kaçınması, günlük aktivitelerini kısıtlaması, sık sık hastaneye acil servise gitmesi, yanında güvendiği bir kişi olmadan dışarı çıkmaması, araba kullanmaması, toplu taşımaya binmemesi verilebilir. Bu davranışlar da kişinin hastalığı yenmesine yardım etmek yerine hastalığının devamına katkıda bulunur.

Call Now Button